Tíz "szuperétel", ami táplálóbb és egészségesebb, mint a hozzájuk hasonlók.
Tudtad pl., hogy a fodros kel több C vitamint tartalmaz, mint a narancs, és több kalciumot, mint egy pohár tej? Hogy a kókuszolaj közepes láncolatú telített zsírsavakból áll, ami növeli a telítettségérzetet és a zsír lebontásában is segít? A kókuszolaj helyzete érdekes egyébként, van, aki esküszik rá, más meg méregnek titulálja. Az igazság valószínűleg valahol a kettő között van. Egy molekuláris táplálkozáskutató, aki hosszú időn át vizsgálta a kókuszolaj összetételét és a szervezetre gyakorolt hatásait is, azt mondta, hogy erős túlzás a legegészségesebb tápláléknak nevezni, de azért nem is méreg. Szerinte jobb, mint pl. a vaj, de nem olyan jó a szervezetre, mint az olívaolaj. A könyv szerzője, Kelly Pfeiffer mindenesetre esküszik rá.
A tíz szuperétel Kelly Pfeiffer szerint:
Fodros kel
Magas az A, C, és K-vitamin tartalma, emellett számos antioxidáns és pl. kalciumot tartalmaz. Magában a zöldség kesernyés ízű, de ezt ellensúlyozzák a citrusok vagy a kókuszolaj.
Kókuszolaj
Szobahőmérsékleten szilárd, de könnyű vele bánni, könnyen hevíthető, íze gyenge. Jót tesz a koleszterinszintnek és az agyműködésnek, segíthet a fogyásban is.
Áfonya
Az egyik legtöbbféle antioxidánst tartalmazó gyümölcs, igen magas a C-vitamin tartalma, és rengeteg elkészítési módja. Serkenti a vérkeringést.
Csicseriborsó
Remek rost- és proteinforrás, tehát az éhségérzetet kordában tartja. Enyhe ízű, ezért szinte bármi mellé adható, és rengeteg formában elkészíthető.
Tojás
Hasonlóan vegyes a megítélése, mint a kókuszolajnak, magas a tápanyagértéke és számtalan módon elkészíthető.
Quinoa
Apró mag, nem gabonaféle, mint sokan hiszik, emiatt gluténmentes, és megtalálható benne mind a kilencféle esszenciális aminosav, egyike a legjobb fehérjeforrásoknak, és nagyon magas a vas-, mangán-, lizin- és riboflavin-tartalma is, ami segít a vércukorszint stabilizálásában.
Méz
Helyettesítheti a cukrot, és összetételének köszönhetően a vércukorszint stabilizálásában is segít, ráadásul antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása is van. A legjobb nyersen hozzáadni az ételekhez, mert a főzés, sütés során az értékes tápanyagainak a nagy része megsemmisül.
Édesburgonya
Kétszer akkora a rosttartalma, mint a hagyományos burgonyának, rengeteg vitamint, főleg béta-karotint és C-vitamint tartalmaz, de gazdag káliumban, kalciumban és mangánban is. Sokféle elkészítési módja ismert.
Görög joghurt
A valódi görög joghurt tele van kalciummal és vitaminokkal, probiotikumokkal és cinkkel, a fehérjetartalma majdnem kétszerese, mint a sima joghurté, emiatt laktatóbb.
Dió
Magas az antioxidáns-tartalma, a folsavtartalma, gazdag az omega-3 zsírsavakban, proteinben.
A könyv több mint száz receptet tartalmaz ezekkel a "szuperételekkel", van reggeli, uzsonna, laktató ebéd, könnyű vacsora és desszert is. Én két receptet próbáltam ki belőle, egy könnyebbet, ami azóta többször is készült, és egy sokhozzávalós, macerásabb másikat, ami nekem nem ízlett, de páromnak igen. Az egyiket megosztom itt is. :)
Alma és cheddar quesadilla
Hozzávalók:
- 4 tortillalap, az egyik oldala megvajazva
- 120 g reszelt cheddar
- 1 hámozott, kockákra vágott alma
- 4 szelet sült pulykaszalonnacsík feldarabolva
- 60 g aprított dió
- 60 g görög joghurt
- 60 g barbecue szósz
A joghurtot és a barbecue szószt összekeverjük és félretesszük. Egy tortillalapot a vajas oldalával lefelé tegyél egy serpenyőbe, és halmozd rá a sajt, az alma és a pulykaszalonna és a dió felét, majd takard le egy másik tortillalappal, szintén kifelé legyen a vajas oldala. Pirítsd meg, majd óvatosan, tányér segítségével fordíts meg, és pirítsd meg a másik oldalát is. Ugyanígy járj el a maradék tortillapokkal. Ha kész, négyfelé vágva még melegen tálald, melléadva a joghurtos-barbecue-s szószt.
Nos, én némi változtatást eszközöltem. Először is a szószt elhagytam, a barbecue a joghurttal elég meredeken hangzik (és készítés előtt épp nem kaptam egyiket sem), illetve a diót is kihagytam, nekem nem hiányzott belőle. Azóta készítettem már többször is, alma helyett körtével is, másfajta sajttal is, fokhagymás-joghurtos öntettel is. Egyszerű és gyors étel.
Bevallom, hogy a felsorolt tíz szuperétel egy részét sajnos nem igazán szeretem, ezért az ezeket is tartalmazó recepteket vagy kihagyom, vagy módosítom. De ezzel együtt is számtalan érdekes, új receptet találtam ebben a könyvben, és megtalálhatják a számításaikat a valamilyen diétát követők, a húsimádók és a vegetáriánusok is. Egyetlen dologban érzem kissé gyengének a könyvet, a desszertekben. Ugyanannyi desszert van benne, mint bármi más, de ezek egyikénél sem éreztem személy szerint azt, hogy ki szeretném próbálni. Egyébként külön öröm, hogy sok hozzávaló hozzáférhető nálunk is, mármint helyi termelőktől. Már csak a fenntarthatóság érdekében is azt javaslom, hogy inkább válasszuk a helyi idényzöldségeket-gyümölcsöket, helyi termelők dolgait, ha lehet, ne a sokezer kilométerről szállított, nálunk nem termő vagy olcsóbb dolgokat. Elsősorban nem is azért, hogy védjük és támogassuk a helyi gazdálkodókat - ezért is persze -. Elsősorban inkább azért, hogy hosszú távon csökkentsük a szállítás miatt a környezetre rótt terhet. Válasszunk inkább hazait, ha nem lehet, inkább európait, mint távoli kontinensek terményeit!
Köszönöm a lehetőséget és a kötetet a Bioenergetic Kiadónak! A borítóra kattintva elérhető a könyv kedvezményes áron, közvetlenül a kiadótól.
Kézműves vega burgerek a nagyvilágból
Kövess minket Facebookon!
Bioenergetic, Budapest, 2019
176 oldal
puhatáblás
ISBN: 9789632913360
Fordította: Goitein Veronika