Az Arcanum (https://www.arcanum.hu) 200 év sajtóanyagát dolgozta fel eddig digitálisan, ami nagy szó. Erre a hétvégére feloldotta adatbázisát és bárki ingyen kedvére kutakodhatott az őt érdeklő témák között. Beszabadultam és... ezeket találtam.
A képen Kállai Ferenc, Gelley Kornél (szereplők), Major Tamás (rendező). A Nemzeti Színház Coriolanus c. Brecht feldolgozás bemutatójára készül 1965 őszén.
Először céltudatosan kerestem rá egy hirdetésemre, amely valamikor 16 éves koromban született. Kikerült a nevem és címem egy Szovjetunióban megjelenő ifjúsági újságba, ahonnan aztán csúcsidőben naponta ötven-száz levél is érkezett. Egyszerűen nem tudtam mit kezdeni vele, hát feladtam egy hirdetést a Pajtás újságban (Magyar Úttörők Szövetségének központi lapja), hogy válaszboríték ellenében örömmel küldök szovjet pajtások címeit, akikkel levelezhetnek.
Kiderült még, hogy több cikket is írtam újságokba, amelyekről egy az egyben el is feledkeztem. De vérszemet csak ezután kaptam, amikor arra lettem kíváncsi, mi történt a születésem ideje környékén.
1965-ben járunk. A Népszabadság (ára 80 fillér) szerint Indonéziában továbbra is feszült a helyzet, Saigonban bomba robbant, belföldön a munkaerő sajnálatosan vándorol, az Állatkertbe új lakók érkeztek, és egy nyíregyházi KTSZ megvételre felajánlja felesleges készletét. Aki tudja, hogy ez utóbbi tulajdonképpen mit jelent, ne habozzon felvilágosítani.
A Pajtás újság egy bélásba (két forintba) került abban az évben, amelyben sürgős üzenet érkezett valamennyi úttörőőrsnek: kutassák fel a környezetükben a régi hősöket, régi úttörőket, KISZ-tagokat (bár, az egész mozgalom nincs húsz éves, hol lehettek még régi emberek ilyen szempontból...), illemtanra okították őket tánc esetén (látjátok azt a cserépkályhát? Évtizedekig olyan szolgáltatta nálunk a téli meleget).
A Ludas Matyiban egy forintért mérték a helyenként óvatos, rendszerkritikus humort. Az utolsóként citált kép erősen sugalmazza, hogy a vasfüggöny mögött is létezik legalább gondolati szabadság.
A kép aláírása: "...és te leszel felelős az alkatrészhiányért. Ne félj, nem lesz semmi bajod!"
Képaláírás: " - Mi akar lenni, fiatalember? - Művész vagy diplomata, aszerint, hogy hol van előbb üresedés."
Nincs olyan nagy különbség az ötven évvel ezelőtti kereskedői felfogás és a mai között, nem?
Az Ifjúsági Magazin 1965 novemberében indult útjára, amely a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség havi lapja volt, és elég drágán mérték a 3 forint 50 filléres árával. Vették a fiatalok, mint a cukrot, hiszen itt lehetett olvasni nyugati bandákról, mint a Beatles vagy a Rolling Stones. Mellette azért komoly kérdésekről is lehetett vitázni, mint például az örök fiatal-idős generációs témákról, vagy a csehszlovák farmotoros csodáról, a Skoda 1000 MB-ről.
Ezt a vitát örök időkre borítékolni lehet, nem?
Pelé, ne mondd, hogy nem tudod, ki volt.
Felismered őket?Csúcsmodell:))) Az azért megvan ugye, amikor a nyugati benzinkutas ledöbbent, hogy a kocsi elejében a motorblokk helyén az utasok bőröndjei vannak...?
A Fim Színház Irodalom, az az Film Színház Muzsika három forintot kóstált abban az időben. Születésem körül még élt Kodály Zoltán, aki éppen Amerikából tért haza fiatal feleségével, a Miskolci Nemzeti Színházban Margittai Ági és Végvári Tamás játszotta a Budapesti tavaszt, Arkagyij Rajkin pedig újra Magyarországon lépett fel, a mozik a Van, aki forrón szereti-t játszották. S ha nagyon odafigyeltünk, a hirdetésben látszott, milyen 1965-ben egy igazi, modern lakásbelső. Julie Andrews - ugye, tudjuk, ki ő? Nos, fiatal volt, gyönyörű és pályája csúcsán. A cikkből kiderül, hogy miért nem kapta meg Audry Hepburn az Oscar-t a My Fair Lady címszerepéért.
Margittai Ági és Végvári Tamás
Arkagyij Rajkin
Julie Andrews - ugye, milyen gyönyörű volt?
Kodály Zoltán és felesége (tudtad, hogy a hölgy még mindig él?)
...és az a bizonyos modern lakásbelső, anno 1965...
Ha bárkit jobban érdekel az Arcanum adatbázisa, bizonyos - nem is túl nagy - összeg leperkálása után bármikor bogarászhat (tobzódhat) 200 év megjelent újságcikkeiben, tudományos iratanyagaiban, háborús veszteséglistában, közlönyökben, helytörténeti históriákban, stb, stb. Akár családi történelem felállítására is tökéletes ez az adatbázis.
Tetszett, amit olvastál? Kövess minket a Facebookon is!