Nap mint nap sétálunk el különleges szobrok, mesés kapualjak, hangulatos homlokzatok előtt és sokszor észre sem vesszük a szépséget vagy épp a cukiságot magunk körül. Fogadjunk, hogy az alábbi néhány arasznyi méretű szobor is sokaknak újdonság lesz akkor is, ha esetleg minden nap elmennek mellette.
Mihajlo Kolodko nevét talán már hallották néhányan. Ő egy fiatal, tehetséges ungvári művész, aki "gerillaakciók" keretein belül helyezi el a fővárosban apró műalkotásait. Az elmúlt években sorra bukkantak fel arasznyi méretű alkotásai a város különböző pontjain.
Legelső miniszobra Budapesten A nagy ho-ho-horgász című mesében szereplő Főkukac volt, melyet akkor állított, amikor úgy határozott családjával, hogy itt fognak élni. Azóta már több miniszobrot is elszórt a városban, akad minitank, mókus, de most jöjjenek inkább a gyerekek kedvencei. Az első a már említett Főkukac, aki már két éve a Bem rakpartról szemléli a Dunát, a Halász utcai le- és feljáró északi részének nagyjából közepén található.
Szintén 2017-ben bukkant fel a Muppet Show-ból ismert Breki. Ha még nem láttátok, nem hallottatok róla, ezt a miniszobrot az V. kerületben a Szabadság téren találhatjátok majdnem a tér közepén. Segítek kicsit, a járdákon sétálva érdemes az utat figyelni és egyszer csak észreveszitek, ahogy felnéz rátok. :)
Szintén 2017-ben bukkant fel egy aprócska tank a Bem rakparton a Battyhány téri villamosmegállótól pár lépésre a Kossuth-híd emlékkőnél. De ugyanebben az évben nem minden miniszobor gerillaszobor, ugyanis egy apró Liszt Ferenc más is készült megrendelésre, mely most a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren a 2A Terminál felé sétálva várja az utazókat.
2018-ban két újabb híres mesehőssel örvendeztette meg a szobrokra vadászókat. Először a magyar bábfilmek nagy halhatatlanja, Mekk Elek, az ezermester kecske bukkant fel a Széll Kálmán téren. A helyszín nem véletlen, ugyanis Koós Iván bábtervező keze munkáját dicséri Mekk Elek külseje, aki majdnem hat évtizedig élt Moszkva téri lakásában. Sajnos egyszer valaki elemelte a szobrot, de a művész pótolta és azóta a metrókijárattól nem messze a lépcsőfeljárat elején található.
Kolodko még egy népszerű mesehőst bronzba öntött, aki nem más, mint a Kockásfülű nyúl, aki a népszerű rajzfilmsorozat különleges jószága. Hosszú füleit propellerként használva repülni is képes apróság szobrát a budai várnál találjátok. A Budavári sikló végállomása mellett a várfalról távcsővel kémleli a Lánchidat.
Tetszett, amit olvastál? Kövess minket a Facebookon is!
Fotók: kozterkep.hu