Digitális technológiák, társadalomtudományi forgószél

2020. október 04. 06:30 - Carbonari

Könyvajánló - Dessewffy Tibor: Digitális szociológia

didit.jpgMiben erős a moly.hu? Miért lehet saját rajongói kertet létrehozni a Facebook rendszerét használva, tőle mégis majdnem függetlenül? Hol lakoznak belső angyalaink menekültválság idején? Mi ez a digitális forgószél, ami kapcsolatokat zilál szét, tőzsdeárfolyamokat robbant fel vagy a semmiből sztárocskákat emel fel és ki a tömeg felé? Ezekről és még sok minden másról beszél nekünk Dessewffy Tibor a Digitális szociológia című könyvében, amely a Typotex Kiadó gondozásában jelent meg. 

Dessewffy Tibor szociológus, egyetemi docens, az ELTE Digitális Kutatóközpontjának vezetője új könyvében alaposan körbejárja a digitális technológiák robbanásszerű terjedésével kialakult új társadalmi kihívások milyenségét, mennyiségét. Nevet ad olyan jelenségeknek, mint a "Big Data és a társadalomtudományok találkozása a műtőasztalon", nemhiába lett könyvének alcíme a Szociológiai képzelet a digitális korban. A tudományos igénnyel megfogalmazott műben bőven találkozni lehet szociológiai és egyéb társtudományi terminus technikus-okkal, amelyek azonban a digitalizáció és a Google világában abszolút nem zavarók.

Muszáj idéznem Dan Ariely, napjaink egyik legeredetibb közgazdászának szavait (amivel mellesleg a kötet is kezdődik), miszerint "a Big Data olyan, mint kamaszkorban a szex: mindenki beszél róla, senki nem tudja, hogy kell csinálni, mindenki azt gondolja, hogy mindenki csinálja már, ezért mindenki azt állítja, hogy ő is csinálja". A kötet érelmezésében "a Big Data a digitális adatok robbanásszerű mennyiségű növekedése miatt előálló, minőségileg is új társadalmi gyakorlatok és megismerési módok együttese"

Mit jelent  mindez a gyakorlatban? Olyan jelenségek elemzéséről ír a szerző, mint a Facebook, a Goodreads (és ezzel kapcsolatban a Nagy Bence-féle moly.hu), lépéskényszer a felsőoktatási informatikai rendszerekben, az emberi munka jellegzetességeinek átalakulása (viccesen azt szokták mondani, a modern textilgyárban egy ember és egy kutya dolgozik, az embert azért foglalkoztatják, hgy etesse a kutyát, a kutyát pedig azért, hogy távoltartsa az embert a gépektől), 

Idáig elérhetetlen szinten láthatunk dolgokat, folyamatokat.

A könyv az alábbi változók fényényében vizsgálja a létrejött változásokat: 

- megnövekedett élettartam
- okosgépek és rendszerek megjelenlse
- digitalizált adatok világa = ismert világunk programozható rendszerré válik
- újmédiás ökológia (külön nyelv)
- szuperstruktúrák (közösségi média eszközei új lehetőségeket hoznak a termelésbe)
- globálisan összekapcsolt, többpólusú világ.

Ha ezeket elfogadjuk alapnak, akkor a jövő munkásarisztokráciájának fel kell kötnie a felkötni valót, ugyanis innentől a szakmáján kívül még több más készséggel is kell rendelkeznie a sikeres, hatékony munkavégzéshez, úgymint: dessewffy.jpg

- lényeglátás
- kapcsolatépítés,
- adaptív problémamegoldás
- kultúrafüggetlen kulturáltság,
- adatalapú gondolkodás,
- újmédia-specifikus normaismeret,
- transzdiszciplinaritás,
- folyamatprezentációs készség,
- feladatszűrés
- virtuális kollaboráció.

Dessewffy Tibor szociológus, egyetemi docens az ELTE Digitális Kutatóközpontjának vezetője

Drága fiatal pályakezdők! Semmiképpen sem szeretnék a helyetekben lenni, mert itt aztán szó szerint értendő, hogy aki lemarad, a kimarad. Persze, a ma gyereke okos eszközökkel nő fel, míg engem néha a Lurdy Ház parkolóautomatája IS megmattol...

Hogy a gyakorlatban milyen változásokat okoz a digitális forradalom? A modern textilgyárról már feljebb írtam. Aztán itt vannak a felsőoktatási intézmények nagyelőadó termeinek fölöslegessége. Innentől megszűnhet, de legalábbis átértékelődhet a nehezen hallható, egyirányú kommunikációáltal uralt forma, mert az adott előadók virtuális kurzusai fel illetve kiválthatják ezt, és a hangsúly ezek megtekintése után a kiscsoportos feldolgozásra kerül(het) át. Vagy hogyan lehet / érdemes használni a Facebookot, hogyan lehet kikerülni jellegzetességeit, és vele, de mégis nélküle építeni rajongó tábort? 

A kötetben megfogalmazott diszciplínák rengeteg gyakorlati példával vannak alátámasztva, így is elősegítve az akár laikus olvasó megértését. Hasznos, gyakorlatias, előremutató és.. hiánypótló.

digitalis.jpg

Köszönöm a lehetőséget a Typotex Kiadónak! A kötet elérhető kedvezményes áron, a borítóra kattintva.

Leírható a matematika segítségével az egész világ?

Egy éhező ember tudásszomja

Saját magunk kizsákmányolói lettünk

Kövess minket Facebookon!

Cím: Digitális szociológia - Szociológiai képzelet a digitális korban
Szerző: Dessewffy Tibor
Sorozat: PANTA
Oldalak száma: 284
Megjelenés: 2019. december 04.
Kötés: Ragasztott
ISBN: 9789634930648
Méret: 238 mm x 168 mm x 15 mm
Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpara.blog.hu/api/trackback/id/tr2716210774

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása