“Vakmerő és zavarba ejtő... Miéville alapvető és nyugtalanító kérdésekre világít rá a kultúrával, kormányzással és azokkal a homályos különbségekkel kapcsolatban, melyek elválasztanak minket egymástól.” (Walter Mosley, Devil in a Blue Dress)
China Miéville egyik legfontosabbnak tartott művét, A város és a város között című izgalmas regényét hatalmas nemzetközi várakozás előzte meg. Ez nem meglepő, amikor egy szerző elmondhatja magáról, hogy háromszor elnyerte az Arthur C. Clarke-díjat, szintén háromszor a Locus-díjat, kétszer pedig a British Fantasy Society-díjat. Legújabb regénye, A város és a város között pedig meghozta neki a sorba a Hugo-díjat is, további három díjjal együtt: Arthur C. Clarke-, World Fantasy- és Locus-díj.
Miéville fantasy íróként lett igazán ismert, ráadásul művei irodalmi jelentőségét Neil Gaiman életművéhez hasonlítják. Azért ez nem semmi ajánlólevél!
A szerző, China Miéville
A kiváló szerző legújabb könyve megihlette Tony Grisonit is, aki az idén egy négyrészes minisorozatot készített a kötetből a BBC Two számára. A főszerepben, Tyador Borlú felügyelő szerepében pedig nem mást láthattok, mint a The Walking Dead sorozatban a Kormányzó karakterét hozó David Morrissey-t.
A szerző már a regény helyszínénél sem aprózta el a dolgot. Megálmodott egy felettébb különös, bizarr, elcseszett helyszínt. Mit is értek ez alatt? Adott két város valahol Kelet-Európában. Ami azonban merőben megkülönbözteti őket más városoktól, hogy egy földrajzi helyen vannak, ennek köszönhetően kívülállóként egy rémálom kiigazodni rajtuk. Főleg, hogy egy-egy utca, ház más-más városhoz tartozik, esetleg mindkettőhöz, de még olyan is akad, hogy egy adott ház különböző emeleteire is ez jellemző. Ehhez jönnek a furcsa hagyományaik, előírásaik, és egy láthatatlan hatalom, mely a rendet felügyeli.
A történet egy gyilkossággal indul. Megölnek egy fiatal lányt, az ügyhöz pedig Tyador Borlú felügyelőt riasztják. Ott kezdenek el érdekessé válni a dolgok, mikor a nyomozás a felügyelőt UI Qomába vezeti, a két különös városba. Rutinvizsgálatnak indul a dolog, de mikor egyre többen próbálják akadályozni a nyomozásban, egyértelmű, hogy sokkal több van az ügy mögött, minthogy meggyilkoltak egy utcalányt. A piti bűnözőktől egészen a kormányzati hatalomig, kb. mindenki a munkája ellehetetlenítésére törekszik, de Borlú kitartó és minden kavics alá benéz, hogy fényt derítsen az igazságra, s hamarosan rádöbben, hogy egy összeesküvés kellős közepébe csöppent...
Miéville egy lenyűgöző világot alkotott. A regényben pedig feltárja a szegregáció, a kulturális különbségek, a politikai befolyás, a kormányzati hatalom szerepét ebben a szabályokkal teli, már-már bizarr közegben, ahol a pszichológiai vakság szinte elengedhetetlen része az életnek. El tudod képzelni, hogy továbbsétálsz, amikor két méterre tőled megkéselnek valakit? Mindezt csak azért, mert az már a másik város problémája!?
Különös és egyben rendkívül izgalmas, hogy bár egy teljesen képtelennek tűnő helyszínt álmodott meg a szerző, mégis hihető, az egész életszerű. És igazából ezeknek a városoknak a bejárása, megismerése viszi el a hátán az olvasót.
Egy idézettel zárom a sort, ugyanis teljes mértékben egyet kell értenem a Booklist véleményével, miszerint:
"Kötelező olvasmány a bűnügyi regények és fantasy-rajongók számára"
Köszönöm a lehetőséget az Agave Könyveknek!
A borítóra kattintva elérhető a könyv a kiadó honlapjáról, mindig kedvezményes áron!
Kövess minket Facebookon is!