Múlt héten nagy visszhangot keltett a hír, hogy a NASA hét földszerű exobolygót talált az egyszerűbben csak TRAPPIST-1-nek nevezett rendszerben. A Google még egy aranyos gifet is készített az alkalomra. Ennek örömére nézzünk kicsit az exobolygók körmére!
Mi is az exobolygó? Nos, gyakorlatilag minden bolygó, ami a Naprendszeren kívül van (nem vagyunk egy picit... nem is tudom, egoisták? Csak kérdezem.) Eddig 3447 exobolygót fedeztek már fel (2017. február eleji adat), nézzük a csúcstartókat ezek között!
A legnagyobb
A TrES-4 nevű exobolygó a legnagyobb eddig, a Herkules csillagképben található kb. 1400 fényévnyire tőlünk, a csillagát 3,5 nap alatt kerüli meg. A bolygó egy gázóriás, a Jupiternél jóval nagyobb, viszont a sűrűsége nagyjából a fele a Jupiterének, gyakorlatilag úszni tudna a vízen. Feltéve, hogy találnánk akkora tengert, ahol elfér, és hogy a víz sem párolog el az 1500 °C-os hőjétől.
A legkisebb
A 2007-ben felfedezett CoRoT-7b az eddigi legkisebb exobolygó, amely a CoRoT-7 csillag körül kering. A Földnél nagyobb, ám azzal nagyjából megegyező sűrűségű kőzetbolygóról van szó, főleg szilíciumos kőzetek alkotják, és a csillaga is hasonló a mi Napunkéhoz. Viszont a hőség itt is pokoli: nagyjából 2000 °C lehet.
A legmelegebb
A WASP-12b nevű exobolygó tudhatja magáénak az eddig ismert legforróbb bolygó címét, felszínén a hőmérséklet meghaladja a 2200 °C-t, amivel forróbbnak mondható, mint néhány "hideg" csillag. Rendkívül közel kering a csillagához, mai ismereteink szerint ez a bolygó ápolja a legszorosabb viszonyt központi napjával. A gravitációs erő hatására a bolygó inkább tojás, semmint geoid alakú (a fenti kép természetesen csak egy fantáziakép róla), és egy év egy kicsit tovább tart nála, mint nálunk egy nap.
A leghidegebb
Az bolygók között a legfagyosabb az igen szép névre hallgató OGLE-2005-BLG-390Lb. Hőmérséklete kevesebb nem is lehetne: az abszolút nulla, vagyis -273,15 °C fokot mutatnák a hőmérők a felszínén. A Földnél 5,5-ször nagyobb, és valószínűleg szilárd anyagból áll, leginkább fagyos ammónia, nitrogén, metán és jég alkothatja. Elég távol is van tőlünk: kb 22000 fényévnyire, ahogy csillagától is meglehetősen távol kering: egy picit közelebb, mint a Jupiter a Naptól.
A leggyorsabb
A SWEEPS-10 a leggyorsabb bolygó, a Nyilas csillagképben található, csillagától mindössze 1,2 millió kilométerre van. Ezt a távot nagyjából 10 óra alatt teszi meg. A közelség ellenére nem olyan forró, mindössze kb. 1600 °C a hőmérséklete, lévén hogy csillaga egy vörös törpe, ami jóval kevesebb hőt bocsát ki.
A leglassabb
A HD 80606b tekinthető a leglassabb exobolygónak: 111 nap alatt kerüli meg központi csillagát. A Földhöz képest ez máris háromszor gyorsabb ám mégis, exobolygók közül eddig csak nála gyorsabbat találtunk. A bolygó üstökösként viselkedik, igen excentrikus pályán kering csillaga körül. Egyedülálló pályája miatt a hőmérséklet 500 és 1200 °C között ingadozik.
A legfiatalabb
A BD+20 1790b akkor keletkezett, amikor a mi bolygónkon már emlősök rohangáltak: nagyjából 35 millió évvel ezelőtt. Mindössze 83 fényévnyire van tőlünk, 2010-ben fedezték fel, és napjainkban is vizsgálják, a segítségével ugyanis fény derülhet a Föld fejlődési fázisaira is. Központi csillaga is igen fiatalnak tekinthető.
A legidősebb
PSR B1620-26b. Másképp a teremtés bolygója. 12,7 milliárd éves, mindössze egymilliárd évvel az ősrobbanás után keletkezett, amikor megszülettek az első csillagok is. 8 milliárd évvel idősebb, mint a Föld. Matuzsálemnek is nevezik, ezzel az övé egy másik elsőség is: az első bolygó, amely bibliai nevet kapott. Egy Naphoz hasonló csillag körül keringett, ám 2-3 milliárd évvel ezelőtt ez a csillag összeomlott és fehér törpévé, majd forgó neutroncsilaggá vált egy közeli neutroncsillag hatására. A bolygó alkalmazkodott az új viszonyokhoz: ma a kettős csillagrendszer körül kering. (A kép jobb oldalán, kicsi zöld karikával jelzett helyen található.)
Világunk sokféle, és elképzelhetetlen, hogy ne létezzen földön kívüli élet. Hogy megtaláljuk-e valaha, vagy ők találnak meg minket, az más kérdés. Több milliárd csillagrendszer és bolygó létezik, és ezeknek igen kicsi százalékát ismerjük. Elvégre még csak mostanában sikerült kiszabadulni a bolygónk világából, csak most fedezzük fel, hol is vagyunk.
Kövess minket Facebookon!
Kattints a lenti képre, ha érdekel a világűr szépsége!