Mi jut eszünkbe a szóról, hogy palota? Hatalmas, impozáns, mesebeli királyi lakhely. És nem is tévedünk, a következőkben két részre bontva sorra vesszük a világ tíz legnagyobb palotáját, tartsatok velünk!
Versailles madártávlatból
10. Svéd Királyi Palota
Stockholm, Svédország
Területe: 61210 m2
Építés kezdete: 1697
A tízes listánk utolsó helyére szorult, de azért így sem kell szégyenkeznie a Királyi Palotának: a hétszintes építmény 1430 helyiséget foglal magába. Először egy erődítmény állt a helyén, amelyet később a svéd uralkodók királyi lakhellyé alakíttattak, viszont ez az épület 1697-ben leégett, így újra kellett építtetni. A palota hat év alatt el is készült, és a svéd királyi család ismét birtokba vehette a főként téglából emelt királyi lakhelyet. A tető kissé befelé lejt és mellvéd veszi körül, minden homlokzat szimbolizál valamit: a dél a svéd népet, a nyugati a királyt, a keleti a királynét, az északi pedig a teljes királyi családot jelképezi.
9. Quirinale-palota
Róma, Olaszország
Területe: 67002 m2
Építés kezdete: 1573
Ez a palota még abban az időben épült, amikor a pápai állam, és maga a pápa volt Európa ura. Az egyházi uralkodó nyári rezidenciaként használta ezt a palotát, és több konklávé is itt ült össze, hogy megválasszák az új első egyházfit. Itália egyesítése után ez az épület az olasz király székhelye, 1946-tól pedig a köztársasági elnök hivatala lett.
8. Buckingham-palota
London, Nagy-Britannia
Területe: 77000 m2
Építés kezdete: 1703
A brit főváros egyik meghatározó látványosságának számít a brit királyi család székhelye, a Buckingham-palota. Ebben az impozáns épületben több, mint 600 helyiség található. Eredetileg egy közönséges ház állt itt, ám IV. György 1826-ban palotává alakíttatta át, így három szárnya lett, amelyekben 19 hivatalos helyiség, 52 hálóterem, 188 hálószoba a személyzet részére, 92 iroda és 78 fürdőszoba van. A legnagyobb helyisége a táncterem, amely 30 méter hosszú.
7. Venaria Királyi Palota
Torino, Olaszország
Területe: 80000 m2
Építés kezdete: 1675
A széttagolt, kisebb-nagyobb államokból hercegségekből álló Itália 1861-ben egyesült, és az egyik legerősebb állam, amelyet magába foglalt, a Szárd Királyság volt. Ezen állam vezetőinek székhelye volt a torinói Venaria palota. A főhomlokzat a bőségszarut jelképezi, ez az építmény egy évszázaddal később egészült ki egy téglaépítménnyel. Napóleon az itáliai hadjárat alatt kaszárnyává alakíttatta át, és ezt még az egyesülés után is használta az olasz hadsereg. 1997-től az épület az UNESCO Világörökség tagja.
6. Versailles
Versailles, Franciaország
Területe: 90833 m2
Építés kezdete: 1624
A fenséges francia királyi udvar egyik jelképe a hatalmas királyi palota, amely a fővárostól nem messze fekvő Versailles-ban épült fel. A főpalota alaprajza U alakú, központja a királyi lakosztály volt, melynek ablakai a Márványudvarra néznek. Ide gyűlt össze a francia nemesség a király reggeli felkelésére, ami egy elég hosszadalmas rituálé volt. Legnagyobb terme a 80 méter hosszú Tükörterem. A kastély udvari homlokzata a 17. század elejére jellemző építészeti stílusjegyeket hordozza magában: tégla és faragott kő váltakozása, hegyes tetőrészek, szobrokkal díszített udvarok. A kertek felé néző homlokzatot másképp tervezték: tagolt első emelet, oszlopcsarnokok, a legfelső emeleten félköríves ablakok jellemzőek. Ez az impozáns, gyönyörű épület mintául szolgált több királyi rezidenciának is, egyik legismertebb a bécsi Schönbrunn kastély.
Ez volt a tíz legnagyobb palota listájának második fele, az első öttel a következő héten találkozhatok! Addig is ismerkedjetek meg a Lánchíd angol kistestvérével!
Kövessetek minket Facebookon is!