"Annak ellenére, hogy eleinte nagy fizikai erőfeszítést követelhet a veszélyhelyzetből való menekülés, a túlélés elsősorban agymunka."
John "Lofty" Wiseman 26 éven át szolgált a Különleges Légi Szolgálat, vagyis az SAS (Special Air Service) kötelékében, ahol a katonáknak a lehető legteljesebb tudással kell felszerelkezniük. Azok közül, akik elkezdik az SAS kiképzését, nagyon kevesen képesek teljesíteni is azt, holott meglett, sokszor éveken át katonaként, tengerészgyalogosként szolgáló emberek jelentkeznek legtöbbször. Ezeknek a különlegesen kiképzett embereknek alapvető orvosi, navigátori, élelmezési, állatidomári, és ezernyi más dologban kell jól teljesíteniük. A dolguk az, hogy különleges terepen, saját magukra utaltan embereket mentsenek, veszélyt hárítsanak el, és kicsi csapatban jól tudjanak együtt dolgozni.
Wiseman az SAS túlélőképző tisztje volt, ezért nála több tudással a kérdés terén csak kevesen rendelkeznek. Az ő piramisa a túlélés terén úgy néz ki, hogy mindennek az alapja az élni akarás. Ha az nincs, akkor mit is akarunk és hogyan túlélni, ugye? Ezen felül van egy igen széles réteg: a tudás. A tudás az ehető növényekről, hogy mit hogyan lehet ehetővé varázsolni, hogy mi lehet nagy mennyiségben mérgező, hogy a hiánybetegségeket hogy kerülhetjük el, hogy hogyan meneküljünk meg a fagytól, a vadállatoktól, hogyan tartsuk a lehető legszárazabban a felszereléseinket, és így tovább. Ezen felül egy kicsi, de mégis fontos szeletet képez a túlélés "Maslow-piramisában" a csúcsa, a felszerelés. Több esélyünk van jó felszereléssel túlélni, de semmit nem kárpótol a tudás hiánya. Épp ezért láthatjuk, hogy a bevezető mondat, miszerint a túlélés elsősorban agymunka, nagyon is igaz.
A könyv második kiadása a 21. Század Kiadó jóvoltából került a kezembe, ezúton is köszönöm nekik a lehetőséget. Maga a kiadvány nagyon szép, telis-tele ábrával, rajzokkal, illusztrációkkal, és a fejezetek során megismerkedhetünk az alapvető táborozási, egészség-megőrzési, táplálkozási, ápolási, élelem és vízkeresési tudnivalókkal, és számos egyéb dologgal. Segít eligazodni a természetben, ugyanis igen nagy esély van rá, hogy mindenféle alap tájékozódási képesség és eszköz nélkül egy erdőben körbe-körbe haladnánk.
John "Lofty" Wiseman egy előadás közben
Bevallom, ez volt az a könyv, amit majdnem eldobtam rögtön az első alkalommal, miután kinyitottam. Lévén, hogy tele van rajzokkal, képekkel, természetesen a természetben előforduló veszélyes állatok, így pl. a pókok képei is benne vannak szépen egymás alatt. Én pedig nem szeretem a pókokat. Nagyon nem. Furcsa módon a pókok képétől, élethű rajzaitól jobban elfog az iszony, mint magától az élő állattól, bár ez valószínűleg azért is lehet, mert itt szerencsére csak ritkán látni pár cm-nél nagyobb nyolclábút. És voltam olyan szerencsés, hogy elsőre ott nyitottam ki a könyvet, ahogy hálószövő barátainkkal nézhettem farkasszemet :)
Maga a könyv gyönyörű, a borítóján nincsenek képek, de nem is kellenek, a kötése tartós, vízálló, a lapok fényesek, egy túlélőfelszerelésben nem árthat, és nehezebben is sérül. A benne foglaltak pedig igazán teljes képet adnak a túlélés "gyönyöreiről".
A borítóképre kattintva kedvezményes áron megrendelheted a kiadó honlapján!
Nézd meg a magát szerényen csak legteljesebb túlélési kézikönyvnek kikiáltó könyv ajánlóját itt!
Kövess minket Facebookon!