A Magyar Természetfotósok Szövetsége, a naturArt immár 25. alkalommal hirdetett pályázatot, hogy tehetséges magyar fotósok képein keresztül csodálhassuk meg a mesés élővilágot, lenyűgöző tájakon járhassunk, és az ő szemükön, lencséjükön keresztül egy lépéssel közelebb kerülhessünk Földünk természeti értékeihez.
Alig néhány órája a Magyar Természettudományi Múzeum megtelt élettel, ugyanis átadásra kerültek a Lenergy - Az Év természetfotósa 2017 díjai. Ismét nem volt könnyű dolga a zsűrinek, idén is több ezer, egész pontosan 2953 pályamű közül kellett kiválasztaniuk a legjobbakat. A gyönyörű és különleges fotográfiákat az Alexandra Kiadó egy színvonalas kétnyelvű (magyar, angol) albumba gyűjtötte, melyben izgalmas részleteket olvashattok az alkotások pillanatairól, a technikákról, amellyel a képek készültek, és számos kiváló természetfotós mesél a kulisszatitkokról. Az előző év díjazottairól és a 2016-os pályamunkákat tartalmazó kötetről itt olvashattok.
A legkiemelkedőbb kollekció elkészítője elnyerte Az Év Természetfotósa címet, mely hazánk legrangosabb szakmai elismerése. A pályázaton 14 kategóriában díjazták a szebbnél szebb fotókat, ezen túl Az Év Ifjú Természetfotósa és Az Év Búvárfotósa cím is gazdára talált, valamint megtudhattuk, mely kép lett Az Év Természetfotója. Nézzük meg a három tehetséges fotós munkáit, a győztes képet és néhány további izgalmas pályaművet.
A fenti kép Máté Bence egyik kiemelkedő alkotása, aki az idei évben nyerte el 6. alkalommal Az Év Természetfotósa megtisztelő címet (2006, 2008, 2010, 2013, 2015, 2017). Nemzetközi szakmai körökben a leginnovatívabb természetfotósok között tartják számon, "láthatatlan madárfotósként" ismeri a szakma és a nagyközönség. A világ legnagyobb presztízsű fotópályázata, a Wildlife Photographer of the Year történetének legeredményesebb pályázója, aki az ifjúsági, később pedig a felnőtt mezőnyben is fődíjat kapott, melyet a természetfotósok Oscar-díjának tartanak. A naturArt - Az Év Természetfotója pályázatról sem hagyta a zsűri, hogy "csupán" néhány díjjal távozzon. 25 rendkívüli pályaművéből 10-et díjazott a zsűri különböző kategóriákban. Például a fent látható Pitypang című képet, melyet Az emlősök viselkedése című, III. kategória legjobbjaként díjaztak.
Szerencsére fiatal tehetségekből sincs hiány, az idei évben a zsűri Reinhoffer István munkáit találta a legkiemelkedőbbnek. A fent látható Ugróiskola című képével, melyet ablakából készített a kerítésükön megpihenő seregélyről, megnyerte az Ifjúsági, azaz a XIV. kategóriát. Pályamunkáival joggal nyerte el Az Év Ifjú Természetfotósa címet. Az 1999-ben született ifjú tehetségről remélem még sokat fogunk hallani. 11 éves korában kezdte magába szippantani ez a világ, és a hobbiból szenvedély vált.
A vizek élővilágának megörökítése komoly erőpróba, de tökéletes pillanatokat sikerült elkapnia Tökölyi Csabának, aki kiemelkedő képeivel elnyerte Az Év Búvárfotósa címet, valamint az Élet a vízfelszín alatt című kategória 1. díját is neki ítélte a zsűri. Indonéziában sikerült megörökítenie, ahogy sárgaszalagos édesajkú halak sodródnak az áramlatokkal. Gyönyörű, különleges, színes, felejthetetlen alkotás, melyet fent láthattok, és a Csúcsforgalom címet viseli.
Az Év Természetfotója 2017 díjat az idén Potyó Imre különleges képe kapta, melyen a kis téli araszoló rajzását sikerült egy novemberi estén lencsevégre kapnia a Börzsöny egy nyirkos patakvölgyében. A rendkívül gyors röptű lepke fotózása komoly kihívást jelentett, melyet mi sem igazol jobban, hogy mintegy 100 fotó közül csupán hármat sikerült élesre fotóznia, ebből a fent látható Téli szárnyak című mesebeli látványt nyújtó kép érdemelte ki ezt a címet. A kép már szerepelt rangos versenyen, nem is akárhogy! Az 53. BBC Wildlife Photographer of the Year pályázatán a "Gerinctelen állatok" kategória különdíjasa lett.
Engem magával ragadott ennek a képnek a varázsa, melyet Nagy Zoltán Gergely készített a romániai Retyezát-hegységben egy kárpáti hiúzról. A kép különlegessége, hogy a rejtőzködő életmódot folytató hiúzt mozgásérzékelő segítségével sikerült lencsevégre kapni. A fotós a kint hagyott gépet nappali körülményeknek megfelelő beállításokkal hagyta a Nemzeti Parkban, annak reményében, hogy sikerül egy olyan pillanatot megörökítenie, mintha ő is ott lett volna azon a keskeny gerincen. Láthatatlan ragadozó című képe a zsűrit is lenyűgözte, akik Az állatok és környezetük című V. kategória első helyére reptették az alkotást.
Az Év Természetfotósa díjért komoly versenyben volt Daróczi Csaba, aki hét különböző díjjal térhetett haza. Többek között a II., A madarak viselkedése című kategória első helyét tudhatja magáénak ezzel a látványos felvétellel, melyet egy halastó medre felett készített. A tó vizét télre leengedték, csak a csapadék volt az alján. A sekély vízben közlekedő madarak pedig felkavarták az iszapot, melyből a fent látható különleges formáció született. A fotó az igazán találó Húzzuk a csíkot címet kapta.
Az Alexandra Kiadó által kivételes minőségben összeállított kötetben a pályázat 120, a természet szépségét mesterien megörökítő pillanatát gyűjtötte össze, a vadon szerelmeseinek legnagyobb örömére. Tökéletes ajándék lehet a közelgő karácsonyi ünnep alkalmából ez a gyönyörű kötet a természet, a fotózás rajongóinak, illetve bárkinek, aki szeret időnként elmerülni a természet különlegességében és átadni magát a varázslatnak.
A kötetet az Alexandra Kiadó bocsátotta rendelkezésünkre recenziós céllal, melyet ezúton is köszönünk!
A borítóképre kattintva kedvezményes áron megrendelhetitek ezt a gyönyörű fotókkal tarkított albumot.
Tetszik, amit olvastál?
Akkor kövess minket a Facebookon is!
Fotók forrása: Magyar Természetfotósok Szövetsége