Minden mindennel összefügg,
állítja David Mitchell a Szellemírókban,
ugyanúgy, ahogy a mára kultikussá vált Felhőatlasz
című regényében.
És tényleg.
A Cartaphilus Kiadó gondozásában tavaly jelent meg újra a 2004-es Ulpius-házi kiadás után David Mitchell regénye, a Szellemírók. Az eredeti magyar kiadás után eltűnt a kereskedelemből a példány, de a kötet mondanivalójának időszerűsége nem, így erre tekintettel ismét megjelentek a boltok és az online webshopok polcain a példányok.
A mű tíz, egymástól látszólag teljesen független novellát tartalmaz, ami óriási tévedés: minden mindennel összefügg. A tartalmat olvasás után elemezni nehéz, sok szálon, sok helyen futó cselekmény. Járunk Okinawán, Tokióban, Hongkongban, Kínában, Mongóliában, Szentpétervárott, Londonban, Clear-szigeten (akárhol legyen is), az Éjszakai Gyorson (FM 97.8, de nehogy keresni kezdd!), és a végén valahol, akárhol egy metrókocsiban, a föld alatt.
Megismerjük a gyilkos japán szekta tagját, a tokiói lemezárust, a hongkongi angol ügyvédet, a kínai öregasszonyt a Szent Hegyről, a szentpétervári teremőrt, a londoni dobost, az ír atomfizikust, a New York-i rádióst, és a mongol szereplőket.
MI a közös a helyszínek és a szereplők csoportjaiban?
Minden és semmi?
Ha minden, akkor mi minden?
Ha semmi, akkor mi végre az írás?
Ha jól figyelünk, akkor felfedezzük a kapcsolódási pontokat téren és időn át. Olyan mű ez, amely visszajár kísérteni olvasás után, akár évek múlva is. Állsz a metrón, és ha tömeg van, megborzongsz, mert eszedbe jut a könyv utolsó két lapja. Múzeumban jársz, és a szentpétervári teremőr esete ötlik az eszedbe. Rádiót hallgatsz, ahol valami elmebetegnek tetsző telefonálását keverik le éppen, és egyből beugrik az Éjszakai Gyors (FM 97.8), és megint megborzongsz.
A könyv hat rád. A cselekmény hat rád. Te hatsz a világra.
A kör bezárult.
A történelem örök körforgása ez a mű személyes sorsokon keresztül, akik bedarálódnak, fanatizálódnak, közömbösek, közönyösek, nagyszerű zenei ízlésűek, könnyelműek, tépelődők, sajátos becsület mentén élik vagy pusztulják életüket. Amikor végigmentél a kilenc novellán, mindent megértesz. Legalábbis azt hiszed. A tizedik cím pár lapból áll csupán, és innentől vagy tényleg mindent megértettél, vagy összezavarodva elkezded elölről olvasni az egészet, hogy MI VAN?
Szeretnél többet megtudni a könyvről? Kattints a képre, a kiadónál kedvezményesen beszerezheted!
Köszönjük, Cartaphilus Kiadó!
A főkép a szerzőt, David Mitchell-t ábrázolja.
Az érzelmek óceánján Jojo Moyes-sal. Érdekel? Kattints!
Ha érdekelnek a könyvújdonságok, hogy mit olvass és mit ne, kövess minket Facebookon!