Mit lehet elmondani a világ egyik legnépszerűbb sportjáról?
Közel 400 milliós közösség,
millió dolláros nyeremények,
világszerte több tíz millió néző,
megtöltött hatalmas arénák,
elszánt, szenvedélyes sportolók.
Igen, ez az eSport.
Kezdjük a legfontosabbal: mi is az eSport?
Az eSport az elektronikus sport rövidítése. A résztvevők profi módon, versenyszerűen foglalkoznak videojátékokkal. Ők az esportolók, akik a rendes sportolókhoz hasonlóan szponzori fizetésekből illetve a versenyeken nyerhető összegekből élnek, nem egyszer millió dolláros nagyságrendű összdíjazásos versenyeken indulnak. Olyan játékokról beszélünk, amelyekben az emberi teljesítőképesség összemérhető. Tökéletes példa arra, amikor a szórakozásból tudatos tevékenység válik.
Az első rendezvényt '72-ben a Stanford Egyetemen tartották. Csupán néhány száz hallgató vett rész, a díj is elenyésző volt, egy Rolling Stone magazin éves előfizetése volt a tét. 30 évet kellet várni, hogy elinduljanak komolyabb bajnokságok, mára pedig még világbajnokságot is rendeznek, az eSport közösség pedig mintegy 400 millió főt számlál. A népszerűség millió dolláros iparággá tette az eSportot. Rengeteg pénz van benne, ezt a legjobban az átlagos díjazások és a megtöltött arénák igazolják: a győzelemért a csapatok átlagosan 2-300 millió forintot zsebelnek be.
Nem minden PC és konzoljáték lesz világhírű, de vitathatatlanul a legnépszerűbb eSport játékok közé tartozik a Counter-Strike, a Call of Duty, a StarCraft és a League of Legends.
Pár évtizede még szerintem senki nem gondolta, hogy a számítógépes játékokra épülő versenyek a pár ezres nézőszámtól képesek eljutni odáig, hogy stadionokat, hatalmas arénákat képesek megtölteni rajongókkal, ráadásul online már több száz milliós nézőszám a jellemző. A népszerűsége pedig napra napra megállíthatatlanul növekszik.
Fotó: Dickson Lee, scmp.com
Megmondom őszintén nem nagyon foglalkoztam eddig a kérdéssel. Tudtam, hogy létezik, de sosem vonzottak ezek a játékok. Akkor kezdett el érdekelni, amikor az idén egyre több helyen merült fel, hogy a versenyszintű videojátékozás kerüljön be az olimpiai műsorba. Majd minap párom említette a megtöltött arénákat és bevallom elképedtem. Mert az, hogy valaki lefut egy maratont vagy lenyűgöző mozdulatokkal viszi le a pástra ellenfelét, abban legtöbben látják a munkát. El tudjuk képzelni hány órányi edzés, minden nap kőkemény munka és hihetetlen kitartás, koncentráció kell hozzá. Ugye? De mi a helyzet az eSporttal?
Számomra a barátokkal leülünk játszani rész még okés is, hisz nekünk is van konzol otthon, időnként le is ülök játszani, hol egyedül, hol a párommal, de nem tudom elképzelni, hogy élvezetet tudna nyújtani számomra, hogy nézem, ahogy mások játszanak. (Ezt le is teszteltem, 5 perc után kikapcsoltam a videót, bocsi, ezt nem nekem találták ki.) Szerencsére nem vagyunk egyformák, különben nem létezhetne ilyen sikeresen az eSport.
Ám ahogy kicsit kutakodtam a témában, rá kellett jönnöm, hogy nem kevés munka van ezek mögött a profi eSportolók mögött. Napi 8-10 óra játék, folyamatos koncentráció, rengeteg áldozat, kitartás, alázat, szenvedély, odaadás. Mentális felkészültség elengedhetetlen, ráadásul a fizikai állóképesség is fontos, hiszen az akár több napig tartó versenyeket is bírniuk kell a játékosoknak. Arról nem is beszélve, ha például egy arénában több tízezer ember előtt kell játszani, akkor sem vonhatja el semmi a figyelmed. Ráadásul ezeknél a játékoknál nem csak ügyességre, koncentrációra, gyakorlásra van szükség. Sokszor a profi stratégiai gondolkodás és gyors reagálás teszi a győztest.
Ti mit gondoltok a témáról?
Kövessetek minket a Facebookon is!