Az óév és az új év közötti leggyakoribb átmenet kultikus tárgya a pezsgő.
Mit érdemes tudni erről a nemes nedűről, mely korokban hogyan, miből és még mikor kortyolgatták,
ha nem szilveszterkor, ezt járja körül ez az írás.
(Színházi Élet, 1937 - akkoriban még nem flőte járta a pezsgőhöz, hanem széles szájú pohár.
A kor akkori színésznő hírességei pózolnak pezsgővel)
A korabeli cikkrészletek és újságfotók az Arcanum Adatbázis Kiadó engedélyével kerültek az írásba.
A Dom Pérignon vajon miért kerül be minden évben a legdrágább pezsgők sorába, ki tudja? Igen, azért, mert a pezsgő feltalálójának neve fűződik hozzá és mint tudjuk, a név kötelez a színvonal tartására. Egy palack ebből akár 14 millió forint is lehet. Idén negyedik helyen van az ár szerinti ranglistában a mostani 49 ezer dolláros árával. Jelenleg az első helyet a 2013-as Taste of Diamonds tartja a 2.07 millió dolláros taksával. Javítsatok ki, ha tévedek, ez cirka 600 millió forint.
Az idei sorrend: 1. 2013 Taste of Diamonds – $2.07 million
2. 2013 Armand de Brignac Rose 30-Liter Midas – $275,000
3. 2011 Armand de Brignac 15-Liter – $90,000
4. 1996 Dom Perignon Rose Gold Methuselah – $49,000
5. 1820 Juglar Cuvee – $43,500
6. 1959 Dom Perignon – $42,350
7. 1841 Veuve Clicquot – $34,000
8. 1928 Krug – $21,200
9. Louis Roederer, Cristal Brut 1990 Millennium Cuvee Methuselah – $18,800
10. Shipwrecked Champagne – average of $14,181.81 per bottle
A pezsgő ára mindig is érzékeny terület volt fogyasztás szempontjából. Például az 1929-es nagy gazdasági világválság után is lett december 31-e, de pénz a mulatásra annál kevesebb. Így ír az 1930. január 3.-i Ellenzék című újság Kolozsvár Szilveszteréről: "A hangulat tehát friss és jókedvtől pezsgő volt, csupán a vendéglősök szerint nem folyt le elég pezsgő a torkokon, mert ha a mulatókészség meg is volt az emberekben, a hozzávaló pénz, sajnos, most is hiányzott."
1888-ban sem volt óév-búcsúztató pezsgő nélkül, sőt, itt a nagyérdeműt ajándék pezsgők kisorsolásával biztatták a borsos belépti-díj megvásárlására.
A francia földön található Champagne tartományban hűvös az éghajlat, aminek következtében a szőlő erjedése csak tavasszal indul meg istenigazából. Amit tölgyfahordókban érleltek, azokból elszállt a buborék nagyja, de a palackoknál ez csak dugókilövéssel működhetett. Sokan leírták már, hogy a "dugókilövő" vagy "ördögi" palackokat - az első pezsgőt - a Szent Benedek-rendi apátság pincevezetője, Dom Pierre Pérignon készítette. Az ő fejéből pattant ki az ötlet, hogy a kissé gyöngyöző nedűt parafadugóval zárja le, azt pedig viaszba mártott drótkengyellel rögzítse. A mai napig is a pezsgő hivatalosan a Champagne régióban előállított, gyöngyöző állagú bor, amely chardonnay, pinot noir és pinot meunier szőlőfajtákból készül.
Persze, Barát József, karikaturista szerint az ember minimum pezsgővel ünnepli azt is, ha b. neje éppen elhagyta, és pech, ha mégis visszajött. (Ludas Matyi, 1975)
A pezsgőt behűtve, de szigorúan jég nélkül fogyasztják. Dugókilövés, amit mondjuk az autóversenyzők csinálnak? Kifejezetten tilos! Arra kell törekedni, hogy a szén-dioxid megálljon az üveg nyakánál. Ezért fontos az is, hogy flőtében (hosszú, vékony szájú pohár) szolgáljuk fel ezt a habzó bort, széles szájú poharakból hamar távozik az a buborékmennyiség, ami igazán csiklandóssá és élvezetessé teszi a nedű fogyasztását.
Dayka Margit, akit a legtöbb ma élő ember csak idős néniként ismert, bizony ő is volt fiatal, és neki is volt színházi története a pezsgőről. (Film Színház Irodalom 1943)
A klasszikus pezsgő űrtartalma 0.75 liter, vastagabb falú és talpú üvegben található, mint a bor, hiszen a pezsgőben uralkodó szén-dioxid nyomását bírnia kell. Ritkán található eltérő űrtartalmú pezsgősüvegek is, például a Magnum 1.5 literes, a jeroboám 3 literes vagy a nebukadnezár 15 literes.
Ó, igen, és a híres Törley pezsgőnk! Fenn egy hirdetése 1911-ből, a Honi Ipar című újságból, lenn pedig a Papagáj-mulató bajba került vezérkara, akiket példátlan szigorral sújtott a rendőrbíró azoknak Törley "pezsgő-afférje" miatt. Nevenincs pezsgőkkel és Törley címkékkel variáltak, amit a szemfüles vendégek igencsak zokon vettek. A hírt 1927-ben a 8 Óra Újság hozta le.
A pezsgő fajtáit cukortartalmuk alapján is lehet osztályozni. Persze, ezen kívül termőterület (Champagne, Cava, Franciacorta), eljárás (palackban érlelt, palack és tartályos, tankpezsgő), és hagyományosan érlelt stílusok szerint is, amelyeket itt nem kívánok felsorolni. Lássuk tehát a leggyakoribb osztályozási módot, a cukorfok szerintit:
- Nyerspezsgő (brut nature, zéro dosage): a cukortartalom kevesebb mint 3 g/l
- Extra brut: 0-6 g/l
- Száraz (brut): kevesebb mint 15 g/l
- Extra dry: 12-20 g/l
- Dry (sec): 17-35 g/l
- Félédes (demi sec, medium dry: 33-50 g/l
- Édes (doux): több mint 50 g/l
Kerüljön a cikk végére ide a flőte, amiben manapság szolgálják fel a pezsgőt. Ja, szilveszterkor akár durranhat is az a pezsgő, szén-dioxid ide vagy oda. (Szabad Föld, 2012)
Nos, akkor BUÉK mindenkinek! Pezsgővel, vagy anélkül.
Tetszett, amit olvastál?
Kövess minket a Facebook-on is!