Kedves, humoros, szívet melengető mese jelent meg nyáron Ruff Orsolya tollából, A zöld macska és a hét domb kincse címmel, a Manó Könyvek kiadásában. A kötet alsósoktól hat-hetedikes korú gyerekeknek szól elsősorban, de én is jókat kuncogtam rajta így a hatvan felé közelítve. A Hét Domb vidékén most is csupa rejtély, izgalom és kaland az élet, ahogy az előző két részben is. Az erdő lakóit egy alattomos földikutya tartja rettegésben, és Magnuszra, a macskára és barátaira vár a feladat, hogy megszerezzék a kincset, ami megszabadíthatja őket. A mű elvileg a trilógia záró kötete, bár a végét elemezgetve, nem kizárható folytatás sem - de ki tudja?
A történet egyáltalán nem az olvasóközönség számára készült, hanem a szerző, Ruff Orsolya, saját kislányának, házi használatra szánta, de szerencsére a kiadóban elmesélte a történetet, ahol a főszerkesztő azonnal rá is csapott. Így esett, hogy a Hét Domb vidéke végül trilógiává duzzadt, Megyeri Annamária kedves, aranyos, szívhez szóló illusztrálásával.
– Velünk aztán semmit – heherészett a zömök Finta.
Társa némi késéssel beszállt a kacarászásba.
– Csak épp a nagy Kampót lopta meg ez az alávaló kis tolvaj!
Magnusz hátrafordult, és az ajkait összepréselve, de jól hallhatóan megkérdezte a sünit.
– Ez igaz? Tényleg megloptál valami Nagykampót?
A menyétek dühösen prüszköltek.
– Nem Nagykampó! Csak Kampó!
Magnusz visszafordult az egész testében reszkető sünhöz:
– Megloptál valami Csakkampót?
A menyétek a homlokukra csaptak. Bürök elfelejtette, hogy a botot még mindig a mancsában szorongatja, így azon nyomban kupán vágta magát. A bokorba esett. Amíg Finta a társának segített, Magnusz a sünihez fordult, aki idegesen magyarázni kezdett.
– Az igaz, hogy loptam, de csak azt vettem vissza, ami az enyém. A környéken elapadtak a források, az erdőben szárazság pusztít. Nincs mit ennünk, lassan feléljük már az utolsó tartalékainkat is. Az állatkölykök sírnak, gyakran csak gyökeret tudnak rágcsálni. Néhány hete feltűnt ez a Kampó nevű alak. Egy földikutya vagy miféle. Azt állítja magáról, hogy valami nagy mágus, és a varázserejével újra vizet fakaszt a Hét Domb között.
Persze, vannak benne tanulságok, érzékenyítés toleranciára, humanizmusra, de nem szájbarágósan - az érzékenyítésnek direktben általában ellenérzés a vége, hiába fontos és jó a cél. Ahogy az egyik neves mesepedagógus tartja, nincs értelme a felnőttnek egyenesben elmagyarázni, mi is ennek vagy annak a mesének a mélyebb mondanivalója, sokkal célravezetőbb hagyni a gyerekeknek, hogy meseolvasás után a bennük spontán leülepedett mondanivalóval kezdjenek valamit. Mint a pszichológusnál: nem az az igazi eredmény, amit a szakember gondol, hanem az, ami a páciensnek leképződik az ülések alatt. A mesének olyannak kell lennie, hogy beszippantsa az olvasót és elgondolkodtassa, hiszen - főleg ezt a műfajt - a gyerekek nem azért veszik le a polcokról, hogy mi az üzenetük. A kötet eszközei: némi varázslat, időutazás, kaland, mohóság és zsarnokság, a végén pedig a jók győznek és helyre áll a rend. Mi kellene még?
Felkeltettem az érdeklődésed? A kötet kedvezményes áron megrendelhető a kiadó honlapján a borítóképre kattintva!
A kötetet a Manó Könyvek bocsátotta rendelkezésünkre recenziós céllal, melyet ezúton is köszönünk!
Kövess minket a Facebookon is!
Az éjszakai vonat titka: egy kicsi lány egy nagy kalandban