Száraz bőr, kicserepesedett ajkak, rosszabb hangulat, nátha - ezek mind sújthatnak minket, ahogy beköszönt az ősz. De nem kell rögtön drága kencéket vásárolni, ha tudjuk, mi az, ami segíthet!
Nem tudom, ki hogy van vele, de nekem ősszel (és kora tavasszal), amikor már/még fűtünk, vannak visszatérő problémáim. Az egyik ilyen a kiszáradó bőr. Nekem kifejezetten a kézfejemnél szokott jelentkezni, extrém esetben hámlik, viszket, egyébként csak tapinthatóan száraz és kirepedezett a bőröm. Erre bármilyen noname kézkrém, bőrápoló krém jó, de még jobb a házi megoldás, amiből több is van.
Az egyik megoldás a kiszáradt kézfejre a vaj/margarin. Ha szeretünk sütni, akkor sok esetben ki kell kenni a tepsit valami zsiradékkal - ilyenkor nyugodtan kenjük el a maradékot a kezünkön, és várjunk 5-10 percet, mielőtt letöröljük/lemossuk a felesleget. Bármilyen zsiradék - olaj, zsír - segíthet, de kézfejre és karra az egyik legjobb talán a margarin, vagy még inkább a valódi vaj, a tej ugyanis rengeteg plusz ásványi anyagot tartalmaz.
A pórusok tisztítására és akár arcápolásra is tökéletes, ha egy cikk citrommal radírozzuk körbe a bőrünket, pár percig hatni hagyjuk, majd tejfölt kenünk rá, amit negyed óra múltán letörlünk.
A kiszáradó ajkak a legidegesítőbbek talán: kifújja a szél, ha megnyaljuk, az meg csak ront a helyzeten, idővel kisebesednek és érzékenyek lesznek. Az ajakíreket meg társait sürgősen felejtsük el, a Labello és minden hasonló a legtöbb esetben csak ront a helyzeten, és negyed óránként kenegetni kell vele, mert nem táplálja igazán, csupán egy védőréteget képez, ami hamar eltűnik, és a probléma ismét fennáll. Ha el is akarjuk mulasztani, akkor az egyik legjobb rá az olívaolaj. Minimális mennyiséget az ujjunkra öntve óvatosan bekenjük, naponta néhány alkalommal, ez táplálja a bőrt, hidratálja és segít, hogy egészséges maradjon.
Mindez akkor segít, ha már megtörtént a baj, de nézzük, mi is okozza azt? Az őszi idő beköszöntével egyre több és több időt töltünk fűtött helyiségben, a fűtés pedig hihetetlenül szárítja a levegőt is. Ilyenkor fokozottan érdemes odafigyelni a párásításra. A másik ok pedig az, hogy ahogy elvonultak a nagy kánikulák, sokan hajlamosak vagyunk - nem tudatosan ugyan - csökkenteni a folyadékbevitelt. Nagyon fontos, hogy a szervezetünknek a hűvösebb időben és a szárazabb fűtött levegő miatt épp annyira szüksége van a folyadékra, mint a nagy melegben, ezért figyeljünk oda a megfelelő folyadékpótlásra!
Ilyenkor már sűrűn hallani főleg kora reggel állandóan krákogó, harákoló embert is. Ez nem feltétlen jelenti azt, hogy náthás: a száraz levegő és a hideg-meleg váltakozása megterheli a nyálkahártyákat is, és sokan hajlamosak vagyunk ilyenkor a megnövekedett nyáktermelésre, ami jobb híján csorog le a torkunkon, irritálva, zavarva azt. Ettől krákogással, esetleg erőltetett köhögéssel próbálunk megszabadulni, de hiába. Nekem egy dolog segít, főleg esténként szokott előjönni, már ágyban fekve ez a probléma: oda kell figyelnem, hogy sokat igyak! 5 percenként minimum pár korty víz, és sokkal kevésbé akarok megfulladni alvás előtt.
Ha fáj a torkunk, kiszáradt, azon a méz rengeteget segít, és érdemes fokozottan odafigyelni a megfelelő mennyiségű friss, vitamindús zöldség-gyümölcs fogyasztására is. Az alkohol a közvélekedéssel ellentétben nem segít sem a náthán, sem máson, a folyadékpótlás és a vitaminok azonban igen. Egy vitamindús koktél:
10 dkg friss torma
5 cm-nyi friss gyömbér
1 kk őrölt fahéj
3 ek méz
1 citrom leve és reszelt héja
1 narancs leve és reszelt héja
A tormát és a gyömbért megtisztítjuk, lereszeljük, majd minden összetevőt alaposan elkeverünk. Ebből a masszából minden étkezés előtt beveszünk egy kiskanállal, de elkeverhetjük vízben, teában is. Arra érdemes figyelni, hogy a tea semmiképp ne legyen forró. Rengeteg vitamint tartalmaz a méz, a citrom, a gyömbér, a torma, a citrusok, a fahéj, rengeteg olyan alkotóelemet, amire betegség idején vagy megelőzés céljából szükségünk van, azonban ezeknek a nagy részét a forró víz megöli. Nyugodtan tegyünk ízesítés gyanánt mézet és citromot a forró teába, de jó, ha tudjuk, hogy nem sokat ér, bár legalább nem is árt. A fenti összetevőket egyébként ősszel-télen érdemes a közelünkben tartani, mert ha elkap minket az influenza, nátha, akár napokkal lerövidíthetik a lábadozási időt!
Egyébként ilyenkor figyeljünk rá, hogy ha nem is minden nap, de legalább minden másnap valami forró folyadékot is együnk-igyunk. Lehet ez egy könnyű , frissen főtt leves, egy forró tea vagy akár egy nagy bögre tejes kávé, kakaó, a meleg folyadék önmagában segít javítani a közérzetünket. A vitaminok (és nem csak a D vitamin) pótlása és a meleg italok a kedélyeinket is javítják, és segíthetnek abban, hogy a kinti ködös sötétségben is meglássuk a szépséget, ne telepedjen rá a hangulatunkra. Jó betegségmegelőzés az is, ha sűrűn és alaposan kezet mosunk, különösen ha tömegközlekedünk, ajtókat használunk, telefont vagy számítógépet használunk. A kapaszkodók, ajtógombok, a kilincsek, az informatikai eszközök telis-tele vannak baktériumokkal, egy átlagos telefonon pl. több calicivírus és egyéb kórokozó lehet, mint egy átlagos, lehúzott, de nem frissen tisztított wc-ben, amennyiben használjuk az eszközt a mellékhelyiségben is néha. Márpedig a legtöbben szoktuk. Érdemes ezeket időnként fertőtleníteni. Persze nem kell átesni a ló túlsó oldalára sem.
Én - már csak a hangulat miatt is - épp a héten vásároltam be mindenféle apróságot, amiből majd téli, karácsonyi kopogtatót készítek, a hétvégén neki is esek :) Nekem ez is egy olyan dolog, ami segít, hogy jobban érezzem magam, bár én eleve jobban szeretem az őszi-téli, mint a tavaszi-nyári időszakot, de persze mindnek megvan az előnye és a hátránya is.
Kövess minket Facebookon is, ha nem akarsz lemaradni a könyves újdonságokról, hírekről és más érdekességekről!